NASZE WYWIADY

DAWID PENKALLA
PODRÓŻNIK



 Radomianin. Człowiek Roku 2016
w kategorii „Turystyka i Rekreacja”. 

Realizator projektu wspinaczkowego
 „Korona Europy dla miasta Radomia”. Zdobywca 19 szczytów dla Radomia. Podróżnik z zapałem propagujący
nasze miasto.


Redaktorzy:
Zuzanna Sztyber 3c, Igor Zając 1a,
Natalia Kryza 1a (06.03.2017)
http://koronaeuropy.pl/













ALEKSANDRA WÓJCIGA
AKTORKA
Redaktorzy:
Wiktoria Jabłońska 1b, Zuzanna Sztyber 3c, Wiktor Wójcik 1b
(25.01.2017)




Radomianka. Absolwentka Publicznego Gimnazjum nr 5 oraz II Liceum Ogólnokształcącego im. M. Konopnickiej, obecnie studentka IV roku filologii polskiej w Lublinie. W 2009 roku grała małą Basię w przedstawieniu pt. „Awantura o Basię” w reż. Cezarego Domagały  w Teatrze Powszechnym im. J. Kochanowskiego w Radomiu.Obecnie jest aktorką Teatru Kameralnego w Lublinie, gdzie wciela się w rolę Diany w spektaklu pt. „ Ania z Zielonego Wzgórza” w reż. Jana Wojciecha Krzyszczaka. Przygotowuje się do kolejnej sztuki pt. „Ten obcy” i zagra Pestkę.






PAWEŁ MOSIOŁEK
WOKALISTA


Redaktorzy: Oliwia Węglińska 3c, Zuzanna Sztyber 3c,
Zuzanna Ćwiklak 3c. Fotoreporter : Wiktoria Stańczykowska 3c
( 18.11.2016)
Radomianin, muzyk, wokalista, autor tekstów. Jego muzyczna twórczość to połączenie funky, popu, rocka, elementów bluesa z elektroniką. Ukończył Akademię Pedagogiki Specjalnej w Warszawie na kierunku oligofrenopedagogika z terapią oraz resocjalizację. Kontynuował studia podyplomowe w Wyższej Szkole  Psychologii Społecznej w Warszawie w zakresie: negocjacje i mediacje. Z zawodu terapeuta osób chorych psychicznie (schizofrenia).


"Nie dla czasu"

http://www.pawelmosiolek.pl/






MICHAŁ ŻEROMIŃSKI
BOKSER
Redaktorzy: Mikołaj Firlej 3a, Filip Łuczyszyn 2a
 (13.04.2016)

Radomianin ma w  dorobku m.in. srebrne medale mistrzostw Polski i turnieju im. Feliksa Stamma oraz brąz igrzysk w sportach walki w Pekinie w 2010 roku. Uczestniczył w mistrzostwach świata w Mediolanie (2009). Na zawodowym ringu stoczył 12 walk - 10 wygrał, w tym jedną przed czasem. Podczas lutowej gali Budweld Boxing Night w Radomiu stoczył najlepszą walkę. Jego ojciec Sławomir był mistrzem kraju w 1987 roku (sukcesy odnosił też wujek Krzysztof) i trzy razy wicemistrzem; trzykrotnie pokonał amatorskiego mistrza świata Henryka Średnickiego.


Do obejrzenia:   FILM





ANNA KARASZEWSKA
ŻEGLARKA STS FRYDERYK CHOPIN
Redaktorki: Zuzanna Ćwiklak 2c, Angelika Baranowska 3a,
 Marzena Bałękowska 3b (09.10.2015)



Żaglowiec jest drugą co do wielkości, po Darze Młodzieży, pływającą jednostką pod polską banderą. Jego budowę rozpoczęto w 1990 roku w Stoczni Dora w Gdańsku. Pierwsze podniesienie bandery odbyło się 29 lutego 1992 roku. Długość całkowita 55,5 m. Szerokość całkowita 8,5,m. Zanurzenie 4,2 m. Wysokość masztów 37 m. Powierzchnia żagli 1200 m2. Autonomiczność 100 dni. Załoga 53 osoby. To obecnie jeden z największych żaglowców typu bryg na świecie. Żaglowiec został zbudowany z inicjatywy i dzięki staraniom kapitana Krzysztofa Baranowskiego założyciela Fundacji Międzynarodowa Szkoła pod Żaglami.





JUSTYNA BOLEK


Redaktorki: Angelika Baranowska 3a, Zuzanna Sztyber 2c,
Marzena Bałękowska 3b ( 24.09.2015)
Justyna Bolek jest autorką najnowszego projektu SLAVICA DANCE- połączenia tańca ludowego z nowoczesnymi formami fitness. Swoją autorską formę ruchu zaprezentowała m.in w porannych programach śniadaniowych takich jak Dzień Dobry TVN oraz Pytanie na Śniadanie. Jest pasjonatką aktywności fizycznej, w 2010 r. ukończyła z tytułem magistra Odnowy Biologicznej i Wychowania Fizycznego AWFiS w Gdańsku. Jest Dyplomowanym  Choreografem i Instruktorem Tańca oraz Instruktorem Fitness. Od dziecka była związana ze sportem, w szczególności z tańcem. Brała udział w największych Festiwalach Folkloru w Polsce i poza jej granicami, m. in. w Portugali, Niemczech, na Węgrzech oraz w Hiszpanii, gdzie prezentowała polski folklor taneczny. Przez wiele lat rozwijała swoją pasję w Zespole Tańca Ludowego Neptun przy AWFiS w Gdańsku, a obecnie prowadzi w Zespole zajęcia z techniki tańca ludowego. Wspólpracowała z Donatanem i Cleo.
O nas w prasie :
Echo Dnia
radom24pl.


MAREK PIĄTEK



Redaktorzy: Angelika Baranowska 2a, Edyta Szczygieł 3c,
Wiktoria Bisińska 1c (12.06.2015)

Marek Piątek - strażak, młodszy brygadier, oficer dyżurny  Miejskiego Stanowiska Kierowania Radomskiej Straży Pożarnej, absolwent Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie. W 2010 roku otrzymał tytuł Strażaka Miesiąca. W 2015 roku uratował kolejne życie ludzkie.   Hasło spotkania brzmiało: „Jesteśmy dumni z naszych rodziców”!!!








WOJCIECH KUCHARCZYK


Redaktorzy: Angelika Baranowska 2a, Mikołaj Firlej  2a,
Wojciech Rybaniec 1a  (26.02.2015)


Urodzony w 2001 roku w Radomiu. Ma II wicemistrzostwo Polski, I wicemistrzostwo Pucharu Polski, I wicemistrzostwo Strefy Zachodniej Polski w Motocrossie. Pierwszy motor KTM50 SX, aktualny motor KTM 85. Numer startowy 58. Ulubiony tor: Gdańsk, Lublin, Wschowa. Najmłodszy reprezentant Polski na Mistrzostwach Świata. Zawodnik Automobilklub Gorzowski.





ANTONI RUTKOWSKI
Redaktorzy: Angelika Baranowska 2a, Marzena Bałękowska 2b, Mikołaj Firlej 2a (06.02.2015)



Antoni Rutkowski druh Szarych Szeregów w latach 1943-1945 Ul Rady, Rój Starówka III Drużyna BS (Bojowa Szkoła) „Żbika” Jerzego Rymka. W 1945 roku działacz Ruchu Oporu Armii Krajowej Zrzeszenie „WIN”.  Uwięziony za walkę o niepodległość i suwerenność Polski w 1945 roku. Ma status weterana walk o niepodległość oraz kombatanta na podstawie ustawy o kombatantach i osobach będących ofiarami  represji wojennych i okresu powojennego. Porucznik Wojska Polskiego. Pseudonim „Apollo” i „Ryś”. Rodowity radomianin.  




BERNHARD ACKERMANN



Redaktorzy: Oliwia Grot, Natalia Uljasz,
 Wiktoria Romanowska, Angelika Baranowska i Mikołaj Firlej (31.10.2014)


Bernhard Ackermann prezes spółki Durr Poland Radom oraz Marcus Ackermann i Lukas Ackerman (synowie). Wywiad po raz pierwszy prowadzony był w języku niemieckim i angielskim.














BARTŁOMIEJ GRZECHNIK
Redaktorki: Urszula Matracka, Angelika Baranowska,
Wiktoria Romanowska (23.05.2014)


Bartłomiej Grzechnik urodzony w Radomiu w 1993 roku. Siatkarz Cerrad Czarni Radom. Wychowanek klubu. Absolwent Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Spale.  Gra na pozycji środkowego. Wzrost 200 cm, waga 90 kg, zasięg w ataku 348 cm, zasięg w bloku 320 cm. Znak zodiaku Wodnik. Pseudonim – Grzechu.










ŁUKASZ WIECZOREK


Redaktorki: Edyta Szczygieł, Maria Gajowik i Kinga Wolska
(24.03.2014)
Łukasz Wieczorek -  pracownik Archiwum Państwowego w Radomiu. Reżyser dźwięku radomskiej grupy kabaretowej „Po Prostu Kabaret”. Współorganizator i współpomysłodawca chrześcijańskiej imprezy hip-hopowej „Wiara w Bitach”. Animator we wspólnocie Św. Dobrego Łotra. Raper- koncertujący pod pseudonimem artystycznym Wieczny. Radomianin.








ALEKSANDER SAWICKI
Redaktorki: Dominika Madejska, Kinga Wolska, Anna Surmacz
(17.12.2013)

Człowiek z pasją działania. Inżynier. Absolwent Państwowych Szkół Przemysłowych w Radomiu. Od 1970 roku nauczyciel przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Budowlanych. Od 1975 roku zastępca dyrektora do spraw pedagogicznych. Prowadził chór szkolny a potem Harcerski Zespół Artystyczny „Kamerton”. W 1997 roku założył Społeczny Komitet Ratowania Zabytków Radomia z siedzibą w Radomiu. Stowarzyszenie zorganizowało i prowadzi Galerię Dziedzictwa Kulturowego Radomia (z makietą dużego centrum Radomia w skali 1:500) oraz Galerię Miasta Kazimierzowskiego (z kinem historycznym "Radomir"). W roku 2009 Społeczny Komitet Ratowania Zabytków Radomia otrzymał Nagrodę Świętego Kazimierza.



MATEUSZ WOJCIESZAK


Redaktorzy: Patrycja Wójcik, Aleksandra Bożek i Oliwia Kowalczyk
(14.06.2013)

Radomianin, uczeń II klasy VI Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego, gdzie pełni funkcję prezydenta szkoły. Marszałek Parlamentu Młodzieży Miasta Radomia (PMMR), redaktor gazety „Młodzieżowy Radom”. Laureat XIV Radomskiej Edycji Samorządowego Konkursu Ośmiu Wspaniałych, kandydat z Radomia do Ogólnopolskiego Samorządowego Konkursu Nastolatków Ośmiu Wspaniałych. W bieżącym roku szkolnym startował w ok.13 różnych  olimpiadach i konkursach przedmiotowych. Nie ma matury a  ma otwartą drogę na studia na wszystkich uczelniach w Polsce. W przyszłości chciałby zostać prawnikiem.  





 Piloci z 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu

PORUCZNIK SYLWIA RODAK
Redaktorzy: Anna Surmacz, Paweł Ukleja, Urszula Matracka
(07.06.2013)
PODPORUCZNIK MAJA BISCHOFF


42. Baza Lotnictwa Szkolnego rozpoczęła swoją oficjalną działalność 1 stycznia 2011 roku, formowanie jej trwało od połowy roku 2010. Sformowana została na bazie 2. Ośrodka Szkolenia Lotniczego oraz 1. Komendy Lotniska w Radomiu. Nowa jednostka w zasadzie przejęła całą infrastrukturę i wyposażenie rozformowanych jednostek. Głównym zadaniem bazy jest szkolenie lotnicze podchorążych oraz zabezpieczenie procesu tego szkolenia. W składzie bazy funkcjonuje również zespół akrobacyjny „Orlik”, który wyposażony jest w samoloty PZL-130 „Orlik”. Święto jednostki decyzją Ministerstwa Obrony Narodowej  obchodzone jest 19 kwietnia.







Sebastian Cybulski
SEBASTIAN CYBULSKI
Maria Gudejko
MARIA GUDEJKO

Po spektaklu "Wspomnienia polskie" w Teatrze Powszechnym w Radomiu zespół redakcyjny "Radomskiej Piątki" (kl. 2b) przeprowadził wywiad z aktorami Marią Gudejko i Sebastianem Cybulskim.
(11.01.2013)








Redaktorzy: Oliwia Kowalczyk, Patrycja Wójcik
(30.11.2012)
st. kpt. mgr inż.
BARTOSZ MUSIAŁ


zastępca dowódcy Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej (JRG nr 3 w Radomiu) od 01.06.2011 roku.
Absolwent Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. Swoje wykształcenie uzupełnia poprzez liczne kursy i szkolenia. Ukończył m.in szkolenie: z zakresu ratownictwa medycznego dla strażaków - ratowników Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego w zakresie: kierowania ruchem drogowym podczas prowadzenia akcji ratowniczej oraz w zakresie ratownictwa chemiczno - ekologicznego. Ukończył również kurs pedagogiczny dla nauczycieli praktycznej nauki zawodu. Zajęcia dydaktyczne z przedmiotów zawodowych przewidzianych do nauki zawodu strażaka prowadzi  od 2009 r. - między innymi z „taktyki działań ratowniczych" oraz „wyposażenie techniczne". Dodatkowo prowadzi zajęcia dydaktyczne w Zespole Medycznych Szkół Policealnych w Radomiu na kierunku Ratownik Medyczny z przedmiotu „ Ratownictwo w zagrożeniach cywilizacyjnych i środowiskowych".  Uczestnik warsztatów tematycznych organizowanych przez Centralną Szkołę Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie. Aktualnie pracuje na stanowisku starszego wykładowcy w Ośrodku Szkolenia w Pionkach Komendy Wojewódzkie Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie. Radomianin. Ukończył Technikum  Elektroniczne w Radomiu.Kontynuuje tradycje rodzinne.


IZABELLA MOSAŃSKA

Redaktorzy : Kinga Kosela,Paweł Ukleja, Anna Surmacz
(23.11.2012 )
Urodziła się w Lublinie, w wieku 2 lat przyjechała z rodzicami do Radomia. Maturę zdała w VI LO im. J. Kochanowskiego w Radomiu. Studia z zakresu pedagogiki ukończyła w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach. Laureatka Radomskiej Nagrody Kulturalnej, opiekun Teatru Proscenium, animatorka kultury, działacz społeczny, autorka książek, poetka, malarka, fotograf, podróżnik. Nauczycielka. 









JACEK LOMBARSKI



Redaktorki: Maria Gajowik, Oliwia Kowalczyk, Anna Surmacz
(15.03.2012)
Dziennikarz, fotoreporter, popularyzator historii regionu na łamach „Tygodnika Radomskiego”.  Inicjator budowy pomnika „Hubalowej Wigilii” na bielawach koło Opoczna. Pomysłodawca i współorganizator „ Pierwszego Ogólnopolskiego Zjazdu Szkół i Drużyn Harcerskich noszących imię majora Hubala i jego żołnierzy”. Konsultant plenerowego widowiska historycznego „Hubalowe Zaduszki w Muzeum Wsi Radomskiej. Nominowany do Nagrody św. Kazimierza za popularyzowanie historii Ziemi Radomskiej. Autor książki „ Major Hubal – legendy i mity”. Dziennikarz  związany  z „Gazetą Radomską”.



SPORTOWCY
Redaktorzy: Oliwia Kowalczyk, Paweł Ukleja, Anna Surmacz
(06.12.2011)
Absolwentki PG5 panie: Anna Sznyrowska (1986r.), Natalia Maciąg(1987), Beata Janicka( 1989) i Aneta Zychla( 1990).











PATRYCJA ZYWERT

    Patrycja Zywert

Po spektaklu "Pamietnik narkomanki" w Teatrze Powszechnym w Radomiu zespół redakcyjny "Radomskiej Piątki" (kl. 1b) przeprowadził wywiad z aktorką Patrycją Zywert.
(27.10.2011)


DAMIAN MACIĄG

Redaktorzy: Paweł Ukleja, Oliwia Kowalczyk i Karolina Nowak
(02.10.2011)


 Damian Maciąg to rodowity radomianin, urodzony 7 lipca 1991 roku. Obecnie student kierunku stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim. Członek Stowarzyszenia Kocham Radom, sekretarz Stowarzyszenia Radomskie Inwestycje. Wieloletni wolontariusz przy Stowarzyszeniu Centrum Młodzieży „Arka”. Koordynator projektów młodzieżowych: "KMD - Klub Młodego Dziennikarza"2007, "Teatr Naszych Poszukiwań - Prometeusz" - 2007, "Z czytaniem na ulice" - 2008, "3xM Młodość, Media, Możliwości" - 2009, współrealizator projektu "EkoCoDzień" – 2009. Absolwent IV Liceum Ogólnokształcącego im. Tytusa Chałubińskiego oraz absolwent Publicznego Gimnazjum nr 5. Pasjonat Radomia, dziennikarstwa i fotografii.



ANDRZEJ KOSZTOWNIAK


Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, absolwent Wydziału Ekonomicznego Politechniki Radomskiej, kierunku Ekonomia, specjalność Finanse. Ponadto ukończył administrację na Wydziale Ekonomicznym Politechniki Radomskiej.


Redaktorzy: Karolina Nowak, Magdalena Kilijan
(14.05.2010)

Po ukończeniu studiów rozpoczął współpracę z Wyższą Szkołą Handlową w Radomiu, prowadząc zajęcia dydaktyczne z Finansów Lokalnych i Negocjacji w Handlu Międzynarodowym. W trakcie współpracy z WSH w Radomiu podjął pracę w Pierwszym Urzędzie Skarbowym w Radomiu w Dziale Podatków Pośrednich. Od 2004 roku prowadził zajęcia dydaktyczne w Prywatnej Wyższej Szkole Ochrony Środowiska w Radomiu z Finansów Lokalnych, Ekonomii i Zarządzania Finansami. W 2003 roku podjął pracę w Dziele Prawnym Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu, gdzie pracował na stanowisku specjalisty ds. Zamówień Publicznych oraz Przewodniczącego Komisji Zamówień Publicznych do chwili wyboru na Prezydenta Miasta Radomia w dniu 26 listopada 2006 r.
( Biuletyn informacji Publicznej Urzędu Miasta Radomia )


WIKTOR NIEDZICKI




Absolwent Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiegodziennikarz  radiowy i telewizyjny, autor programu Laboratorium, wykładowca akademicki. W 1972  r. ukończył Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Następnie w ramach PAN zajmował się chemią kwantową. Rozpoczął współpracę z Redakcją Popularnonaukową Polskiego Radia (program IV). W 1984 r. rozpoczął pracę w TVP, gdzie zrealizował kilkaset programów popularnonaukowych, z których najważniejsze to: "Laboratorium", "Kuchnia", "Klinika chorych maszyn" , "Nobel dla Polaka", "Cyrk fizyków", "Od kuchni", "Śledztwo w sprawie nauki", "Pulsar", "Encyklopedia niewiedzy", "W świecie nauki" i "Machina czasu". TwórczośćTajemnice Ziemi (Warszawa, 1985, "Nasza Księgarnia"), Ziemia jakiej nie znamy (Warszawa, 1986, Krajowa Agencja Wydawnicza), Sekrety prezentacji nauki (Warszawa, 2004, "Ambernet", 2004)


Redaktorzy: Karolina Nowak, Karolina Woźniak
(22.01.2010)
.
Redaktorzy: Karolina Nowak, Karolina Woźniak
(23.10.2009)
JERZY MADEJSKI

Dziennikarz, fotografik,  autor  kilkunastu wystaw w kraju i za granicą( „Krajobrazy Mazowsza”, „Nad modrym Dunajem”, „Lwów – miasto otwarte”, „Włoskie klimaty”, „Od Olimpu do Aten”, „Hiszpania kraj i ludzie” ). Publikował wiele tekstów na temat Iłży i Leśmiana. W 2003 roku ukazała się jego książka monograficzna o mieście Iłży pt. „Iłża zapamiętana”. Laureat konkursów leśmianowskich w kategorii eseju („ Powroty do Leśmiana”). Nagradzane teksty zamieszczane były m.in. w miesięczniku „Poezja dzisiaj”. Zdobywca pierwszej nagrody w ogólnopolskim konkursie poetyckim „O dzban czarnoleskiego miodu” (w 2002 roku), uhonorowany również statuetką Jana Kochanowskiego. 8 lipca 2009 roku prezentował swoje zdjęcia w Galerii Ekslibris w ramach Galerii Zaproszonych w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ulicy Piłsudskiego w Radomiu. Dziennikarz  związany jest  z „Tygodnikiem Radomskim”.












1 komentarz:

  1. Akurat jeśli chodzi o to miasto to ja na dobrą sprawę dopiero co się tu przeprowadziłam. Na ten moment jestem na etapie poszukiwania szkoły języka angielskiego w Radomiu, gdzie będą mogły się uczyć moje dzieci. Bardzo w wyborze pomogła mi strona https://earlystage.pl/pl/szkola/radom i wiem gdzie są teraz szkoły językowe.

    OdpowiedzUsuń